Ígértem nektek egy kis élménybeszámolót az október 5-i FKF nyílt napon tett kis kirándulásunkról, amikor is betekintést nyerhettünk a hulladékhasznosító mű egyes belső részeibe. Nagyon nagyon ajánlom mindenkinek, hogy látogassatok el, érdekes dolog, hogy hova kerül a szemetünk, és hogyan és mi lesz belőle. Évente egyszer, ilyenkor ősszel szoktak nyílt napot szervezni, és ilyenkor rengeteg gyerekprogram is van. 2 éve voltunk az akkor másfél éves fiammal, nagyon élvezte a kukásautókra való felmászkálást :)
Idén gyerekek nélkül mentünk, mivel a fő cél a hulladékhasznosító mű volt, és oda 5 éves kor alatt nem engednek be senkit. Mivel nekem suli volt aznap, az utolsó, fél 5-ös turnusba iratkoztunk fel. Nem is volt rossz, mert egész kevesen voltunk, jobban hallottunk, láttunk mindent, mintha nagy tömeg lett volna.
Az első félórában egy kisebb előadást hallgattunk meg, ahol arról mesélt egy kedves úriember, hogyan lesz a szemétből áram a környező lakótelepek számára. Itt kivetítőn láthattuk 9 kamera élő képét az üzem belsejéből, többek között a kazánban is volt egy. Megdöbbentő volt az az elemi erejű tűz. Nem az a fajta, amivel egy tábortűznél találkozik az ember. A terem másik oldalán pedig egy rajz volt, ami az egész folyamatot ábrázolta, és néhány ponton az éppen aktuális értékeket mutatta, pl hogy aznap hány tonna hulladék került a kazánba vagy mennyi a kéményen távozó füst porttartalma. Így néz ki a folyamat:
Az előadás után pedig csodás sisakokat kaptunk és indult a kis túra az erőmű belsejébe. A leglátványosabb rész a hulladékbunker volt, ahová gondos mérlegelés után minden kukásautó a rakományát borítja. Ez egy 10 000 m3-es bunker, amiben 2 polipmarkoló dolgozik. Ezek egy tölcsérbe adagolják a szemetet, ami szépen fokozatosan lecsúszik/legurul a kazánba, és ott elég. Először nem értettem, hogy a polipmarkoló miért markol fel egy halom hulladékot és teszi át a bunker másik részére, de aztán ki lettünk okosítva, hogy ezzel keverik a szemetet. Mert nem ugyanolyan ám a termés a belvárosban, mint a budai kerületekben, vagy Kispesten. Számomra ez meglepő volt, de mivel egészen más összetételű rakománnyal érkeznek a kukásautók, a tartalmukat össze kell keverni, hogy aztán az égés a legoptimálisabb legyen Mindenesetre kissé sokkoló volt látni azt az óriási mennyiségű szemetet, főleg, miután mondták, hogy ez csak 2-3 napi adag. Oké, hogy Budapest nagy város, de látni, hogy ennek a nagy városnak 2-3 nap alatt mennyi szemete termelődik... és ez még nem is az összes, mert az égető kapacitása csak a főváros hulladéktermésének kb 60%-nak a kezelésére alkalmas.
Az égés végeztével megmaradó salak anyag az eredeti mennyiség nagyjából 23%-a. Ebből még kiválogatják a vashulladékot, amit így újra lehet hasznosítani. A maradékot pedig elszállítják, és hulladéklerakókban ezzel takarják a kommunális hulladékot. Ennek az egész eljárásnak ez is egy fontos előnye, hogy nem a háztartásoktól gyűjtött hulladékot kell furikázni különböző lerakókba, hanem már csak töredékét, és ez már úgymond "tiszta": nem fertőz, nem büdös, nem mászik bele a patkány stb.
Így ég el a sok szemét. Ám ami miatt ez az égető szuperjó, az az, hogy az égés által nyert energiával az üzem nem csak, hogy saját magát tudja teljesen önfenntartóan üzemeltetni, de több tízezer háztartás áram és melegvíz igényét tudják kielégíteni. Ezt úgy érik el, hogy a kazánokban az égetés során túlhevített gőz keletkezik, ami egyrészt távfűtésként hasznosul a káposztásmegyeri lakótelepen élőknek (kb 25 ezer lakos), másrészt egy turbinát meghajtva energiát termel (kb 140 ezer lakos éves villamosenergiaszükségletét fedezi).
Egészen a 2002-ben elkezdődő nagy fejlesztésekig az erőmű ennyiből állt. Félreértés ne essék, ez is óriási, ugyanakkor senki sem törődött azzal, hogy az égés végeztével a kéményből eregetett füstgáz milyen összetételű, és mennyiben szennyezi a levegőt. Igaz, hogy már az 1995. évi LIII törvény szigorúan leszabályozta a kibocsátási értékeket, mégis elég hosszú ideig jobban megérte a bírságokat kifizetni, mint a füstgáztisztító rendszert felépíteni. Aztán 2002-ben csak nekiláttak, és 3 év alatt nem csak hogy kiépítették a rendszert, de a kazánokat is korszerűsítették. A füstgáztisztító rendszer több lépcsőben dolgozik azon, hogy a káros anyagokat semlegesítse, a keletkező port és pernyét pedig megkösse, így érve el, hogy ami a történet végén a kéményt elhagyja, legkevésbé se okozzon kárt sem a környezetünkre, sem pedig az egészségünkre nézve,
Ha kicsit bővebben érdekel a hulladékhasznosító mű története és működése, akkor itt egy jó kis videó róla:
És tényleg ajánlom, hogy menjetek el a következő nyílt napra, és nézzétek meg a saját szemetekkel :)
Folyamatábra és videó forrása: www.fkf.hu